Başkan Ferhat Yılmaz, “İstiklal Marşı’mız, milletimizin eşsiz bağımsızlık destanıdır”

Yerköy Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz, Kurtuluş Savaşı’nın amacını ve ruhunu, milletin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren ‘İstiklal Marşı’nın Kabulünün 101. Yıl Dönümü Kutlama ve İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u Anma’ günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Ferhat Yılmaz, İstiklal Marşı’nın milletimizin vatan ve istiklal aşkıyla her türlü imkânsızlığa rağmen büyük inançla yürütülen kurtuluş mücadelesinin vatan şairi Mehmet Akif Ersoy tarafından mısralara dökülmüş bir ifadesi olduğunu belirtti.

İstiklal Marşı, aziz milletimizin hissiyatına tercüman olduğunu belirten Başkan Yılmaz, yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Milli birlik ve beraberliğimizi, milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunu en veciz biçimde ortaya koyan İstiklal Marşı, istiklal mücadelesini geleceğe taşıyan ve bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz milli mutabakat metnidir. 724 şiir arasından seçilen İstiklal Marşı’nın; 12 Mart 1921’de Birinci Meclisi coşku, gurur ve heyecana sevk etmekle kalmadığını o günden bugüne, bugünden geleceğe, bağımsızlık sembolümüz olarak milletimizin benliğinde en nadide yeri almıştır. İstiklal Marşı’mız; milletimizin eşsiz bağımsızlık destanı, istiklalimizin sembolü, istikbalimizin teminatıdır. Milletimizin bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakârlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş ifadesidir. Her dizesi, her bir kelimesi milletimizi tek yürek, tek bilek haline getiren İstiklal Marşı; vatan, millet, bayrak ve istiklal aşkının ilmik ilmik dokunduğu eşsiz bir şaheserdir. Bu anlamda İstiklal Marşımız, milli birlik ve beraberlik duygusunun, milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunun veciz bir biçimde ortaya konulduğu milli mutabakat metnidir. Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 101. yıl dönümünde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, tüm hemşerilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir