Yılmaz, “Malazgirt Zaferi’nin 950. yılını kutlamanın gururunu yaşıyoruz”

Yerköy Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz, Türk Milleti’nin kaderini değiştiren, dünya tarihinin akışına yeni bir yön tayin eden ve sonuçları itibariyle en şanlı zaferlerimizden birisini oluşturan Malazgirt Zaferi’nin 950. yılını kutlamanın gururunu ve heyecanının yaşandığını söyledi.
Tarihimizde en önemli savaşlar arasında yer aldığını belirten Başkan Ferhat Yılmaz, Malazgirt Savaşının 950. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.
Yılmaz mesajında, şu ifadelere yer verdi:
“Malazgirt Savaşı, 26 Ağustos 1071’de Muş’ta bulunan Malazgirt Ovası’nda Selçuklu Sultanı Alparslan ve Doğu Roma İmparatoru Romen Diyojen arasında gerçekleşen, Anadolu’nun Türklere yeni yurt olmasını sağlayan bir meydan savaşıdır. Selçuklu Hükümdarı Alparslan’ın ‘Şehit olursam bu beyaz elbise kefenim olsun. O zaman ruhum göklere çıkacaktır. Benden sonra oğlum Melikşah’ı tahta çıkarın ve ona bağlı kalın. Zaferi kazanırsak istikbal bizimdir.’ diye seslenmesin ardından tam 950 yıl geçmiştir. Malazgirt Meydan Muharebesi sadece Anadolu’nun tarihini ve kaderini değiştirmiştir. Bu coğrafya hem bizim, hem insanlık için kutlu bir coğrafyadır. Ecdadımız bu toprakları bize gece gündüz mücadele ederek, gerektiğinde kanını ve canını feda ederek vatan olarak bırakmıştır. Biz de ecdadımızın izinden gidiyoruz. Malazgirt Zaferi de kendi kendine ortaya çıkmış değildir. Bu kutlu zaferin gerisinde büyük bir azim, hazırlık, kararlılık vardır. Bu duygu ve düşüncelerle 26 Ağustos 1071 yılında kazandığımız Malazgirt Zaferi’nin 950. Yıl dönümünde başta Sultan Alparslan ve şanlı ordusu olmak üzere Anadolu’yu bizlere ebedi bir vatan kılan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sonsuz minnetimizi sunuyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir